15.marec 2022 - 09:34

Sinji galeb

Napisal M. Cerar

Založba Mladinska knjiga, ki je bila ustanovljena leta 1945, se je zavezala, da bo izdajala kakovostne mladinske in otroške knjige, zato je leta 1952 oblikovala knjižno zbirko Sinji galeb.

Knjige iz zbirke so namenjene mladim od 10. leta starosti naprej. Letos tako obeležujemo 70 let te izjemno priljubljene zbirke.

Zanimivosti o zbirki:

• Je najstarejša knjižna zbirka za mladino pri nas.
  • Prva knjiga, ki je izšla v zbirki, je bila Mladost v džungli.
  • Druga knjiga te zbirke je bil ponatis Bratovščine Sinjega galeba, po kateri je zbirka dobila ime.
  • Roman Bratovščina Sinjega galeba je izšel v več kot 160 tisoč izvodih.
  • Ena najbolj priljubljenih prevedenih knjig zbirke je Mali princ, ki je tudi največkrat prevedena otroška knjiga na svetu, in sicer kar v 300 jezikih. Doslej so prodali že več kot 140 milijonov izvodov te knjige po vsem svetu. (Povzeto po Sinji galeb, 70 let , 15. 3. 2022.)

Da počastimo tako visoki jubilej zbirke, smo v knjižnici pripravili razstavo knjig, ki so izšle v zbirki.

Vabljeni na ogled. Prav tako si lahko knjige izposodite. Ne bo vam žal.

Lep bralni pozdrav

Knjižničarka Mojca