24.maj 2014 - 00:00

Verižni eksperiment 2014

|||| |||| ||||

V soboto, 24. maja 2014, je v Cankarjevem domu potekala že 10. prireditev Verižni eksperiment. Predstavilo se je nad 30 osnovnih in srednjih šol ter fakultet s svojimi členi verižnega eksperimenta. Tudi mi smo bili spet zraven.

Namen eksperimenta je, da kroglica preko različnih, zanimivih fizikalnih pojavov pride do konca verige vseh členov. Nastopili smo uspešno in dobili priznanje za izdelavo. Člen naše šole smo izdelovali na podružnični šoli Dobovec, Klavdija Kuharič iz 6.d piše takole.

"V oktobru 2013 smo se odločili, da bomo začeli izdelovati verižni eksperiment, ko nam je učitelj tehnike, Gregor Guna, prinesel zloženko o tem tekmovanju. Zdelo se nam je zanimivo, zato smo se prijavili. Tim Dolanc in jaz sva iz 6. razreda, Matija Trošt Čebela je iz 4. razreda, Žan Simončič pa iz 5. razreda.

Naš člen smo poimenovali KUMLANCI, zato ker smo doma pod Kumom. Tu stoji tudi naša šola, ki je podružnična šola Osnovne šole Trbovlje. Izdelujemo ga že osem mesecev, vsak petek po eno uro, dokler ne pride šolski avtobus. Pri tem zelo uživamo.

Eksperiment sestavljajo različni deli, ki smo jih poimenovali kar po delih kumljanskega. Kroglica pride v naš člen z desne strani, točno na višini, ki je predpisana v navodilih. Spusti se po Turkovem prepadu, ki je v naravi visok 33m. Od tu žogica med žebljički, ki predstavljajo gost gozd pod Kumom, ki ga sestavljajo večinoma smreke in bukve) išče svojo pot do žleba, ki predstavlja drče, po katerih so včasih spravljali les do reke Save. Po žlebu se kroglica odkotali, sproži stikalo in na kumskem stoplu se prižge lučka, nato kroglica pride do vzvodne gugalnice, kjer kroglica s svojo težo prevesi gugalnico in predrami divjega prašiča. Teh je v teh gozdovih kar nekaj, tudi kakšen medved kdaj zaide v te kraje. Divji prašič, ki je kar avtomobilček na vzmet, zdirja po poti in pri tem podre vse pred seboj, v našem primeru „domine“. Sledi vožnja s splavi po Savi, kot so včasih prevažali blago po tej dolini. Splav na koncu svoje poti zadane ob vzvod, ki se premakne in požene kroglico v naslednji člen."

Prebrano 5463 krat Nazadnje urejano na 28.maj 2014 - 13:10