Mednarodni mesec šolskih knjižnic

Mednarodno združenje šolskih knjižničarjev (IASL - Internatinal Assotiation of School Librarianship)  že od leta 1999  vabi k praznovanju in promociji šolskih knjižnic. V Sloveniji smo ga prvič praznovali leta 2007, 22. oktobra. Ker se je praznovanju pridruževalo čedalje več držav, se je leta 2008 odbor odločil, da praznovanje prilagodi lokalnemu okolju. James Henri, predsednik IASL, je ugotovil: »Mednarodni dan šolskih knjižnic je dejansko prerasel v mednarodni mesec šolskih knjižnic. To pomeni, da knjižničarji sami lahko izberete ali dan ali teden ali celo ves mesec in ga napolnite z dejavnostmi, posvečenimi vaši knjižnici in s tem, kar šolska knjižnica pomeni šolski skupnosti.«

Vsako leto potekajo dejavnosti pod izbranim geslom:

2007 – Učenje –okrepljeno z energijo šolske knjižnice,

2008 - Pismenost in učenje v tvoji šolski knjižnici,

2009 – Šolske knjižnice: panorama, zgodba zgodb,

2010 - Odprtost raznovrstnim izzivom – to so šolske knjižnice,

2011 – Šolske knjižnice opolnomočajo učence za življenje,

2012 – Šolske knjižnice – vez med preteklostjo, sedanjostjo in prihodnostjo.

2013 - Šolske knjižnice: vstop v življenje

2014 - Šolske knjižnice: srce šole

2015 - Šolske knjižnice so zakon

2016 - Naučite se razvozlati svoj svet

V šolskem letu 2013/2014 se je projektu prvič pridružila tudi naša šola.

Geslo leta 2013 – Šolske knjižnice – vstop v življenje smo obeležili z raznimi aktivnostmi. Največ učencev je sodelovalo pri likovnem natečaju: risali so junake iz knjig, naslovnice znanih knjig, kakšna bi bila sanjska šolska knjižnica. Najboljši ustvarjalci so prejeli knjižne nagrade.

Geslo leta 2014 – Šolske knjižnice – srce šole. Učenci so izdelovali knjižna kazala, ki smo jih ob dnevu splošnih knjižnic podarili uporabnikom Knjižnice Toneta Seliškarja.

Rastem s knjigo

Nacionalni projekt spodbujanja bralne kulture Rastem s knjigo izvaja Javna agencija za knjigo RS (JAK) v sodelovanju s splošnimi knjižnicami, slovenskimi osnovnimi in srednjimi šolami, osnovnimi šolami s prilagojenim programom, zavodi za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami ter osnovnimi in srednjimi šolami v zamejstvu.

Cilji nacionalnega projekta Rastem s knjigo so:

- spodbujanje dostopnosti kakovostnega in izvirnega slovenskega mladinskega leposlovja;

- promocija vrhunskih domačih ustvarjalcev mladinskega leposlovja;

- spodbujanje motivacije za branje pri šolarjih in njihovega obiskovanja splošnih knjižnic;

- motivacija založnikov k večjemu vključevanju sodobnih slovenskih piscev v založniške programe za mladino ter povečevanje deleža izdanega izvirnega slovenskega mladinskega leposlovja.

V šolskem letu 2017/2018 že dvanajstič poteka nacionalni projekt spodbujanja bralne kulture »Rastem s knjigo OŠ 2017« – izvirno slovensko mladinsko leposlovno delo vsakemu sedmošolcu«. Za letošnje leto je izbrana knjiga pisatelja Mihe Mazzinija Zvezde vabijo.

Naši sedmošolci bodo obiskali Knjižnico Toneta Seliškarja v mesecu novembru 2017.

Podarjene knjige sedmošolcem:

2006/2007: Neli Kodrič: Na drugi strani